Ekonomi

Uzman Eller Projesi hibe destekleri artırıldı

Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine Dair Kararda Kırsal Kalkınma Katkıları Kapsamında Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, hayata geçirilecek projelerin hedeflerini gerçekleştirmek, sürdürülebilirlik ve kırsal kalkınmaya katkılarını artırmak amacıyla hibe miktarı 250 bin liraya yükseltildi. Geçen yıl 81 ilde hayata geçirilen proje kapsamında hibe bedeli kişi başı 100 bin lira olarak belirlenirken, yatırımını tamamlayan 1023 kişiye hibe ödemesi yapıldı.

Uzman Eller Projesi ile kırsalda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden, üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokullarından mezun olan, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su işleri alanlarında eğitim veren genç nüfusun istihdamına katkıda bulunmak, bitkisel üretim, hayvancılık, gıda ve su işleri sektörlerinde girişimcilik desteklenmektedir. Eğitimli bireyler tarafından gerçekleştirilecek faaliyetlerin teşvik edilmesi, tarımsal üretimin boyutunun, kalitesinin ve etkinliğinin artırılması, kırsalda tarımsal üretim yapan işletmelere örnek teşkil edecek sürdürülebilir ve gelir getirici yatırımların sağlanması amaçlanmaktadır. kendi işini yapabilen ve istihdam yaratabilen.

Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Mesleki ve Teknik Eğitim İşbirliği Protokolü” kapsamında, Türkiye’de eğitim veren lise ve dengi okullardan gençler mezun oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tarım, hayvancılık ve sağlık alanları, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi de projede yer alıyor. Hedef kitle genişletildi.

nurhak-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu